gorsety_dieta_odchudzanie

Czy dzięki gorsetowi mogę mieć talię osy? Kilka słów o gorsetowej diecie

Niejednej z nas marzy się kobieca sylwetka z wyraźnie zarysowanym wcięciem w talii. Na polskim rynku istnieje duży wybór kosmetyków przeznaczonych do redukcji tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała (w tym również do talii i brzucha). Niestety nie ma co się łudzić – najskuteczniejszym sposobem na trwałą utratę centymetrów w obwodzie jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz ćwiczenia fizyczne. Taki trening wymaga czasu oraz przede wszystkim dużo wysiłku – nie każda z nas jest w stanie temu sprostać. W ostatnich latach na zachodzie bardzo popularnym tematem stała się tzw. dieta gorsetowa, o której coraz częściej mówią także polskie media. Czy faktycznie owa „dieta” jest w stanie zagwarantować nam szybkie zmniejszenie obwodu talii? Na czym polega i czy jest bezpieczna?

talia_gorset

Na stronie jednego z najpopularniejszych polskich dystrybutorów gorsetów możemy znaleźć informacje na temat owej „diety”. Według mnie nie jest to wiarygodne źródło informacji, choćby z tego względu, iż autor tekstu stawia znak równości między terminami: tight lacing, dieta gorsetowa oraz waist training.

Tight lacing oznacza rodzaj bardzo mocnego zawiązania gorsetu na ciele, dzięki któremu osoba nosząca osiąga chwilową redukcję obwodu talii o minimum 4 cale lub około -20% od pierwotnego stanu. Stosowanie tight lacing wcale nie musi oznaczać, że równocześnie uprawiamy trening talii.

Waist training to proces polegający na powolnym i systematycznym zmniejszaniu się obwodu talii dzięki noszeniu gorsetu. U każdej osoby przebiega on inaczej, u jednych szybciej (efekty będą widoczne po paru tygodniach), u innych wolniej (pierwsze rezultaty dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach). Trening talii wymaga wielu poświęceń – wskazane jest, aby gorset nosić codziennie przez kilka lub kilkanaście godzin. Należy zachować zdrowy rozsądek i obserwować swoje ciało, mając na względzie indywidualne predyspozycje. Decydując się na waist training pamiętajmy, że zmiany w wyglądzie naszego ciała nie będą nieodwracalne. W przypadku zaprzestania noszenia gorsetu, talia zacznie wracać do swojego wcześniejszego kształtu. Bardziej trwałym efektem cieszyć się będą mogły osoby pracujące nad zmniejszeniem się obwodu ciała w rejonie wolnych żeber (do tego celu służą gorsety typu conical, uciskające owy obszar), jest to jednak niezwykle czasochłonne i wiąże się z długotrwałym treningiem. W razie problemów zdrowotnych (takich jak: astma, anemia, skrzywienie kręgosłupa, niewydolność układu oddechowego, nerwowego lub krwionośnego, itp.) przed rozpoczęciem noszenia gorsetu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli zaobserwujesz u siebie ból lub duży dyskomfort również polecam udać się do przychodni.

Na to w jakim tempie oraz w jak dużym stopniu uda nam się zredukować obwód talii przy pomocy gorsetu ma wpływ wiele czynników. Kobiece typy figury bywają różne – niektóre z pań mają naturalnie widoczne wcięcie w talii, inne są obdarzone chłopięcą sylwetką i niewielką różnicą między obwodem talii i bioder – w przypadku tych drugich niestety trudniej będzie osiągnąć spektakularne efekty. Istotne jest również procentowe rozłożenie tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Osoby z mocno umięśnionym brzuchem muszą liczyć się z tym, że prawdopodobnie ciężej im będzie osiągnąć znaczną redukcję obwodu talii i waist training będzie u nich trwać wolniej, ponieważ tkanka mięśniowa jest mniej podatna na modelowanie gorsetem. Istotny jest także wiek – im jest się starszym, tym efekty będą przychodziły trudniej.

Czym jest wobec tego dieta gorsetowa? 

Serwis poradnikzdrowie.pl podaje, iż: „dieta gorsetowa przeznaczona jest głównie dla kobiet zmęczonych stosowaniem tradycyjnych diet. Jak przekonują twórcy diety gorsetowej, w trakcie jej trwania nie trzeba liczyć kalorii i odmierzać porcji posiłków, ponieważ narzędziem dyscyplinującym jest gorset, który informuje o tym, kiedy należy przestać jeść – to klucz do szczupłej sylwetki”.  Brzmi bardzo zachęcająco – opis ten sugeruje, że stosowanie takiej diety odbywa się bez najmniejszego wysiłku.

Warto przyjrzeć się temu tematowi z perspektywy jednego z największych autorytetów w dziedzinie gorsetów - Lucy, która podkreśla swój krytyczny stosunek do koncepcji gorsetowej diety. Jej odczucia wobec tego zagadnienia są ambiwalentne, ponieważ okazało się, że gorsetowa dieta wymyślona przez lekarzy, polegała na wykorzystywaniu elastycznej bielizny modelującej, nie mającej zbyt wiele wspólnego z prawdziwym gorsetem. Lucy zwraca uwagę na nietrafione użycie samego słowa „dieta”, które oznacza konkretny sposób odżywiania, a potocznie dotyczy diet odchudzających. Ekspertka zauważa, że noszenie gorsetu nie wpływa na rodzaj wybieranego przez nas pokarmu, u niektórych może jedynie spowodować zmniejszenie się zjadanych porcji jedzenia, na skutek ucisku żołądka, który szybciej staje się pełny. Drugim pozytywnym skutkiem noszenia gorsetu dla osoby odchudzającej się jest natychmiastowy efekt wizualnego „odchudzenia”, który widać po założeniu gorsetu. Może mieć to korzystny wpływ na samopoczucie i podnieść pewność siebie, zwłaszcza, jeśli dotąd zniechęcał nas brak szybkich rezultatów w odchudzaniu.

1_mystic_city_

 

Czy dieta gorsetowa może zaszkodzić?

Pamiętajmy, że gorsety na skutek ucisku bezpośrednio nie wpływają na ilość posiadanej przez nas tkanki tłuszczowej. Istnieją niezwykle podzielone opinie na temat jej trwałego przemieszczania się (tzw. redystrybucji) na skutek noszenia gorsetu. Faktem jest, że tkanka tłuszczowa migruje w fizjologicznym procesie starzenia, ale wynika to z rozkładu kolagenu i utraty spoistości skóry. Lucy nie zauważyła u siebie efektu migracji tłuszczu po 5 latach trenowania talii.

Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru tłuszczu, należy zwiększyć swoją aktywność fizyczną oraz tak skomponować jadłospis, aby uzyskać ujemny bilans energetyczny. Najsilniejsze spalanie tkanki tłuszczowej następuje dopiero po 60 minutach ćwiczeń.

Zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia nie da efektu odchudzania, jeśli będziemy jadać produkty wysokokaloryczne, ciężkostrawne, z dużą zawartością tłuszczu. Zagłuszone uczucie głodu może powrócić po zdjęciu gorsetu, co w efekcie doprowadzi do spożycia większej dawki kalorii, niż potrzebujemy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z gorsetowej „diety” oraz wprowadzenie do jadłospisu dań lekkostrawnych, z odpowiednio zbilansowanymi składnikami odżywczymi.

zdrowa_dieta

Gorset nie pomoże również tym osobom, które zmagają się z psychicznym uzależnieniem od jedzenia. W takim wypadku noszenie gorsetu nie powstrzyma napadów głodu, które mają psychiczne, nie fizjologiczne podłoże. Należy także pamiętać, że częste noszenie gorsetu osłabia mięśnie pleców. Warto je dodatkowo stymulować ćwiczeniami, by zachowały sprawność.

W moim odczuciu nierozważne stosowanie diety gorsetowej, czyli noszenie gorsetu bez dokładnego zapoznania się z tematem, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Liczenie na to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po kilkukrotnym założeniu gorsetu nasze ciało zacznie lepiej wyglądać, jest dużą naiwnością. Pamiętajmy, że efekty noszenia gorsetów są odwracalne, jeśli nie będziemy kontynuować waist trainingu.


 

Autor: Absentia

Serdeczne podziękowania za wsparcie merytoryczne z zakresu medycyny dla Madeleny Rizzi z The Corset Addict!

źródła:

http://lucycorsetry.com/2014/06/02/weighing-in-on-the-corset-diet/

http://lucy-corsetry.tumblr.com/post/65194328007/hi-i-was-just-wondering-when-waist-training-as 

 

Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Comments:0

Dodaj komentarz